CHIEFTEC zdroj Polaris Series, PPS-750FC, 750W, ATX-12V V.2.4, PS2, 12cm fan, Active PFC, Modular, 80+ Gold
PSU format:ATX; Connectors:8pin CPU 1x, 8pin CPU 2x, PCIe 6-pin, PCIe 8-pin, SATA 15-pin, Molex, FDD; Motherboard connectors:ATX 20-pin, ATX 24-pin, EPS 8-pin; PSU properties:Modular cabling
Szczegóły
PPS-750FC
- 80 PLUS® Gold certified efficiency
- Fully modular cable management
- High power density design for compact size
- LLC half-bridge converter with DC-to-DC technology
With the size of only 140mm in length and fully modular cable management, the Polaris Series is easy to install in any system for standard ATX PSU. Cable lengths of 650mm ensure that these power-supplies can be used even in large builds. Whether a small PSU housing for compact system is needed or longer cables for large systems, the Polaris Series can be trusted to do the job with top performance and efficiency.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| PERFORMANCE | |
| Model | Polaris 750W |
| Article no. | PPS-750FC |
| EAN code | 0753263076441 |
| Weight (without/with package) | 2.285 kg / 2.590 kg |
| AC Input | 100-240V / 10A |
| Frequency | 50-60Hz |
| +5V | 22A |
| +3,3V | 22A |
| +5V & +3,3V combined | 120W |
| +12V 1 | 62.5A / 750W |
| +12V 2 | - |
| +12V 1 & +12V 2 combined | - |
| P.F. | >0,9 |
| -12V | 0,3A / 3,6W |
| +5VsB | 3.0A / 15W |
| Maximum Power | 750W |
| CONNECTORS | |
| 20+4PIN ATX | 1 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 2 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 4 |
| SATA | 8 |
| MOLEX | 3 |
| FLOPPY | 1 |
| CABLE LENGHT | |
| 20+4PIN ATX | 650 |
| 8 PIN EPS (4+4) | 650/150 |
| 8 PIN PCIe (6+2) | 2x 500/150 |
| SATA | 2x 450/150/150/150 |
| MOLEX | 450/150/150/150 |
| FLOPPY | Molex |
| FEATURES | |
| Specification | ATX 12V 2.4 |
| Form factor | PS II |
| Efficiency | 80 PLUS® Gold |
| Dimension (DxWxH) | 140mm x 150mm x 87mm |
| Fan | 120mm silent fan |
| Warranty | 24 Months |
Specyfikacje techniczne
- Modulární kabeláž: Ano
- Podsvícení: Bez podsvícení
- Efektivita zdroje: 80 Plus Gold
- Výkon zdroje (W): 750
- Format źródłowy: ATX
- Złącza: PCIe 8-pin
- Złącza: FDD
- Złącza: SATA 15-pin
- Złącza: 8pin CPU 1x
- Złącza: PCIe 6-pin
- Złącza: 8pin CPU 2x